Gdzie zdobyć tanie ubezpieczenie flotowe?

14 października 2018

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to ogromna odpowiedzialność i jednocześnie ryzyko dużych strat. Jeśli profil naszej firmy zakłada wykorzystywanie większej ilości pojazdów, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie flotowe.

Wykupienie polisy ubezpieczeniowej od różnego rodzaju zagrożeń powinno być standardem wśród polskich przedsiębiorców. Większość właścicieli firm zapomina jednak o tym lub uważa, że jest to zbędny wydatek, a wystarczającym zabezpieczeniem będzie zwiększona ostrożność.

W wielu przypadkach lekceważenie roli polis kończy się bardzo przykrymi konsekwencjami, których nikt nie pomoże nam zrekompensować. Tymczasem znalezienie odpowiedniej polisy, w atrakcyjnej cenie, nie musi być problemem, nawet jeśli mówimy o flocie pojazdów.

Dla kogo ubezpieczenie flotowe?

Większość przedsiębiorców żyje w przekonaniu, że możliwość skorzystania z ubezpieczenia flotowego jest zarezerwowana dla firm posiadających przynajmniej kilkadziesiąt samochodów. Wielu ubezpieczycieli stawia jednak zdecydowanie niższe wymagania i pozwala ubezpieczać w ramach polis flotowych już od 10 samochodów, choć nierzadko wystarczające będzie nawet 5 aut.  Warto jednak zaznaczyć, że zaproponowane przez ubezpieczyciela warunki będą mocno powiązane z liczbą samochodów – im będzie ich więcej, tym większe korzyści osiągniemy.

Dobrze też pomyśleć o skorzystaniu z pomocy pośredników, którzy dysponują znacznie większymi możliwościami negocjacyjnymi i pomogą nam znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie. Standardowa polisa może bowiem zostać wzbogacona o ubezpieczenie od kradzieży, NNW, zieloną kartę, usługi moto-assistance czy ubezpieczenie szyb. Możliwości jest naprawdę wiele.

Od czego zależy cena polisy?

Składka ubezpieczenia pojedynczego pojazdu jest oparta na wielu czynnikach, wśród których największe znaczenie ma historia szkód właściciela i parametry samego auta. Ubezpieczenie flotowe taktuje tabor jako całość, sprowadzoną do pewnego rodzaju średniej. Historia napraw i szkód będzie więc obejmowała wszystkie samochody należące do firmy, ale już wiek auta, rodzaj, pojemność silnika itp. zejdą na drugi plan. Poza tym, o czym już wspominaliśmy, im większa flota, tym niższa cena ubezpieczenia jej.