Ile kosztuje polisa OC dla skutera?

14 października 2018

W lipcu 2014 roku wszedł w życie nowy przepis, który dopuszcza prowadzenie motocykli o pojemności do 125 cm3 kierowcom posiadającym prawo jazdy kategorii B od minimum 3 lat. Zmiana ta wpłynęła na znaczne zwiększenie sprzedaży jednośladów. Jaki koszt trzeba ponieść, wykupując ubezpieczenie OC dla skutera?

Zakup nowego jednośladu to nie koniec wydatków. Zanim kierowca zacznie nim jeździć, musi go jeszcze zarejestrować i ubezpieczyć. Nabycie jakiegokolwiek pojazdu mechanicznego w Polsce, w tym także skutera, wiąże się z obowiązkiem wykupienia dla niego polisy od odpowiedzialności cywilnej OC. Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej warto przejrzeć dostępne oferty, ponieważ mogą się one się różnić nawet o kilkaset złotych.

Od czego zależy wysokość składki OC?

Wysokość składki ubezpieczeniowej dla skutera będzie zależała od:

  • roku produkcji skutera,
  • jego marki i modelu,
  • pojemności silnika,
  • aktualnego stanu licznika kilometrów, a także przebiegu deklarowanego,
  • posiadania przez pojazd ważnych badań technicznych.

Wiek właściciela i adres zamieszkania ma znaczenie

W ustaleniu składki polisy OC dla skutera ważne są także takie dane właściciela, również jego wiek, czas, od kiedy posiada prawo jazdy, a także miejsce zamieszkania. Równie istotnym czynnikiem branym pod uwagę przy wyliczaniu składki ubezpieczeniowej jest także historia OC i posiadane przez kierowcę zniżki za bezszkodową jazdę.

Wielu ubezpieczycieli, ustalając wysokość polisy OC dla skuterów i motocykli, zwraca szczególną uwagę na pojemność silnika. Jest tak dlatego, że z pojazdów z silnikiem o pojemności nieprzekraczającej 50 cm3 można korzystać bez posiadania prawa jazdy. W takiej sytuacji cena OC jest stała i najniższa. Natomiast ubezpieczenia na maszyny o większych silnikach, czyli takie, do których prowadzenia niezbędne jest posiadanie uprawnień w kat. A lub B, są odpowiednio droższe.

Ile zapłacisz za polisę?

Przykładowe ceny ubezpieczenia OC dla skutera z roku 2014 roku dla posiadaczy zniżki 0% i 60%:

  • Romet White City 50- przy zniżce 0% – cena OC wyniesie 121 – 298 zł, przy zniżce 60% – 95 – 225 zł.
  • Honda Vision 50 – przy zniżce 0% – cena OC to 121 – 298 zł, przy zniżce 60% – 95 -225 zł.
  • Romet retro 7 125 – przy zniżce 0% – cena OC to 285 – 440 zł, przy zniżce 60% -114 -211 zł.
  • Zipp Quantum 125 – przy zniżce 0% – cena OC to 121 – 298 zł, przy zniżce 60% – 95 – 225 zł.

Pamiętajmy, że zakres polisy OC jest dokładnie zdefiniowany w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. W związku z tym, każdy z działających na rynku ubezpieczycieli oferuje kierowcom to samo rozwiązanie. Najważniejszym kryterium wyboru polisy OC powinna być więc jego cena.