Kierowcy nie chcą płacić oc

17 lipca 2014

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych jest bardzo bogatym w oferty rynkiem i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem chociaż określenie cieszy jest chyba nie do końca dobrym określeniem.

Różne są ubezpieczenia komunikacyjne i różne oferty tych ubezpieczeń. Trzeba pamiętać że obowiązkowym ubezpieczeniem na tym rynku jest ubezpieczenie oc i przy tych ubezpieczeniach firmy ubezpieczeniowe nie mogą sobie po manipulować ponieważ wszystkie zasady tych ubezpieczeń określa ustawa.

I właśnie ubezpieczenia oc są jedynymi ubezpieczeniami gdzie najważniejsza jest jak najniższa cena ponieważ zasady są takie same dla wszystkich firm ubezpieczeniowych.

Niestety ale mimo iż są to ubezpieczenia obowiązkowe już ponad 250 tysięcy kierowców nie wykupuje tych ubezpieczeń. Nie brakuje też wypadków które spowodowali kierowcy bez ubezpieczenia oc i wtedy płaci za nich odszkodowania ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny.

Na przykład w ubiegłym roku wspomniani kierowcy be oc spowodowali aż 6 tysięcy wypadków drogowych a koszt wypłaconych odszkodowań wyniósł ponad 70 milionów złotych. Wprawdzie odszkodowania za kierowców bez oc płaci wspomniany fundusz gwarancyjny ale to kierowcy którzy płacą ubezpieczenia oc składają się na ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny więc de facto to oni płaca odszkodowania. Mało tego w tym roku koszty spowodowane przez kierowców bez polis oc wzrosły już o 20 procent, więc nic dziwnego że solidni kierowcy płaca coraz większe składki za oc. W roku bieżącym kierowcy zapłacili więcej aż o 34 miliony złotych.

Czy ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny stara się odzyskiwać te pieniądze?

Owszem ale odzyskuje je na poziomie 25 procent. A swoją drogą warto się zapytać co z tymi pieniędzmi fundusz robi i skoro to kierowcy zapłacili do czy nie należałoby im tych pieniędzy zwrócić. Z pewnością jednak kierowcy nigdy nie zobaczą tych pieniędzy natomiast zobaczą wyższe składki i tak dzieje się od lat.