Policja musi honorować polisę OC w formie elektronicznej

14 października 2018

Coraz więcej firm ubezpieczeniowych proponuje swoim klientom zawieranie umów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej. Tego rodzaju umowy są tak samo ważne jak papierowe i policja musi je honorować.

Ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, czyli popularne OC, są jedynymi obowiązkowymi ubezpieczeniami, a mimo to wielu kierowców ich nie wykupuje. Najczęściej liczą oni na to, że może nikt nie dopatrzy się tego uchybienia, a na drodze uda się uniknąć kontroli. Nawet jeżeli się uda uniknąć kontroli drogówki, takich delikwentów i tak wyłapie elektroniczny system, jaki ma do dyspozycji Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Kary dla kierowców bez ważnego OC są bardzo dotkliwe. Nie tylko o mandaty chodzi: jeżeli nieubezpieczony kierowca spowoduje wypadek drogowy, z własnej kieszeni zapłaci za naprawę pojazdów oraz wypłaci ewentualne odszkodowania, a nawet dożywotnie renty osobom poszkodowanym w wypadku.

Ubezpieczenie OC można wykupić w tradycyjny sposób, czyli podpisując umowę w firmie ubezpieczeniowej lub u agenta ubezpieczeniowego, albo telefonicznie lub przez Internet. Polisa OC w formie elektronicznej jest tak samo ważna jak papierowa. Policja musi honorować polisy elektroniczne.

Jeżeli w czasie kontroli drogowej policja zakwestionuje umowę ubezpieczenia OC zawartą przez Internet, czyli w postaci wydruku komputerowego, należy się od tej decyzji odwołać. Są to jednak coraz rzadsze przypadki, obecnie funkcjonariusze drogówki doskonale wiedzą, że polisy elektroniczne są tak samo ważne jak polisy papierowe.

Na rynku ubezpieczeniowym działa coraz więcej firm zawierających umowy ubezpieczeniowe drogą elektroniczną. Prekursorem tej formy zawierania umów w Polsce jest Link4. Ubezpieczyciele mają również oferty tradycyjne dla klientów, którzy jednak wyżej cenią formę papierową. Nadal dość duży odsetek osób albo nie ma w domach komputerów oraz Internetu, albo nie ma zaufania do systemów elektronicznych i woli sprawdzone metody korzystania z usług ubezpieczeniowych.